„Kto pyta, nie błądzi” – głosi stare, ale wciąż aktualne powiedzenie. Zadawanie pytań to podstawowe i instynktowne narzędzie, które pozwala każdemu człowiekowi na zdobycie wiedzy. Od tych spraw najprostszych, o które często pytają ciekawe świata dzieci, aż po te sprawiające, że doskonalimy swoje umiejętności do poziomu eksperckiego.

Właśnie na takim prostym założeniu zbudowany został portal quora.com. Jest to portal tworzony przez wyjątkową społeczność, który pozwala na zadawanie nurtujących nas pytań i otrzymywanie odpowiedzi.

I to właściwie wszystko. W całej tej prostocie tkwi jednak wielki potencjał – zarówno umożliwiający zdobywanie wiedzy, dzielenie się swoimi doświadczeniami z ludźmi z różnych zakątków świata i nawiązywanie nowych znajomości. Zaskakujące jest, jak często niektóre tematy są postrzegane w zupełnie inny sposób w zależności od kraju pochodzenia osoby udzielającej informacji.

Od czego zacząć użytkowanie Quora.com? Przede wszystkim od założenia konta. Co prawda istnieje możliwość anonimowego przeglądania i dodawania pytań, ale im ciekawszy jest twój profil, tym więcej możesz poznać interesujących osób, a co za tym idzie – zdobyć więcej wiedzy. Nawigacja na stronie jest intuicyjna i wiele rozwiązań czerpie z najlepszych praktyk stosowanych w mediach społecznościowych czy też Wikipedii.

Ekran główny portalu Quora.com

Ekran główny portalu Quora.com

Po lewej stronie ekranu startowego można zobaczyć najpopularniejsze pytania i dyskusje. Można także dostosować własny feed, czyli miejsce, w którym będą się pojawiały treści, które nas najbardziej interesują. W centralnej części ekranu startowego znajdują się spersonalizowane treści, najczęściej dotyczące tematu, który leży w twoim obszarze zainteresowania. Po prawej stronie zamieszczono natomiast kolumnę podpowiedzi – pojawiają się tam instrukcje dotyczące korzystania z Quora.com oraz sugerowane osoby, miejsca i tematy, które możesz obserwować.

W prosty sposób porusza się po wyszukiwarce i z niej korzysta. Lewa strona jest zarezerwowana dla filtrów usprawniających poszukiwania. Możesz wyselekcjonować dyskusje i interesujące działy oraz poszczególne profile za pomocą typu treści (pytanie, odpowiedź, blogi, dyskusje itp.), poprzez określenie specyficznych tematów i tematów pokrewnych do obserwowanych, ich twórcy czy też czasu opublikowania.

Quora.com – wyszukiwanie treści związanej z decoupage

Quora.com – wyszukiwanie treści związanej z decoupage

Najbardziej wyróżniającą się częścią jest wynik wyszukiwań. Dopasowuje on odpowiedzi zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi filtrów. Każde pytanie, dyskusję (a także pozostałe dostępne treści i profile) możesz obserwować, wyświetlać szczegóły, a w wypadku gdy dane pytanie zostało zadane bardzo dawno temu i chcesz poznać najświeższe informacje, możesz z tego poziomu zadać je ponownie (Re-ask).

Ekran szczegółowy pytania i rozpoczętej dyskusji

Ekran szczegółowy pytania i rozpoczętej dyskusji

Kiedy zdecydujesz się na włączenie w jakąś dyskusję lub po prostu jej przejrzenie, ukaże się przebieg rozmowy. Proces poszukiwań usprawnia okienko z tagami związanymi z zadanym pytaniem, a także podpowiedzi pokrewnych dyskusji umieszczone po prawej stronie.

Jeżeli nie znalazłeś(-aś) dyskusji, która mogłaby rozwiać twoje wątpliwości, to warto samemu zadać pytanie. Wskazane jest zwięzłe, ale konkretne formułowanie pytań, tak by ich zakres był jasny i jednoznaczny.

Okienko do zadania pytania

Okienko do zadania pytania

quora 5

Propozycje tematów do śledzenia (topic)

Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność ekranu tematów (topic). Pozwala ona na wyczerpujące zgłębienie interesującej nas dziedziny. Za pomocą kilku kliknięć możesz zacząć obserwować dany temat (aktualizacje pojawiają się wtedy na ekranie startowym, otrzymujesz także powiadomienia w pasku menu).

Warto również sprawdzać skuteczność i zasięg zadawanych pytań i udzielonych odpowiedzi. Niezastąpione będą w tym statystyki.

Statystyki

Statystyki

Quora tworzą przede wszystkim użytkownicy. Przystępne profile pokazują aktywności danych osób i wskazują obszary, w których dany użytkownik może pomóc. Warto pielęgnować kontakty – wiedza specjalistów i pasjonatów danej dziedziny jest bezcenna!

Przykładowy profil użytkownika

Przykładowy profil użytkownika

Najważniejsze informacje o Quora.com:

  • język: angielski (średnio zaawansowany), dyskusje prowadzone także w językach narodowych (stosunkowo mała społeczność Polaków);
  • trudność w obsłudze (1–5, gdzie 1 – bardzo prosta, a 5 – bardzo trudna): 2;
  • aplikacja płatna: bezpłatna;
  • anonimowość: możliwa, ale warto założyć i zweryfikować konto.