Czy pamiętasz, jak czekało się na kolejny numer specjalistycznego magazynu, by zdobyć najświeższe i najważniejsze informacje ze świata? Pasjonaci wyczekiwali na dostawy ulubionych czasopism, a półki uginały się pod ciężarem jaskrawych i krzykliwych okładek przyciągających oko przechodnia. Wydaje się, że to było tak niedawno, ale czasy szybko się zmieniają.

Sięgasz po czasopisma związane z twoim hobby? A co z prenumeratą? Nawet to słowo wydaje się brzmieć obco. Przyznaj, że częściej szukasz informacji w wyszukiwarce internetowej, niż zaglądasz do osiedlowego kiosku z nadzieją na znalezienie kieszonkowego poradnika lub felietonów ulubionego specjalisty. Z powodu zmiany podejścia do wyszukiwania informacji, borykamy się z wątpliwościami, czy autor jest oceniany jako wiarygodne źródło lub osoba informująca o nowinkach i trendach? W odkrywaniu wiarygodnych treści oraz nieznanych dotąd specjalistów pomaga narzędzie Buzzsumo.com.

Kilka słów o Buzzsumo

Nie od dziś wiadomo, że pewne tematy są bardziej, a inne mniej popularne. Nie dziwi też fakt, że często jedno zagadnienie może wzbudzić dużo kontrowersji. W takim wypadku wyrabiamy sobie własny pogląd, korzystając ze stanowiska, które opublikował dany specjalista. O ile w wypadku czasopism łatwo było poznać, komu można zaufać (kolumna redakcyjna prawdę ci powie!), tak internetowi eksperci często są dla nas anonimowi i trudno zweryfikować ich wiedzę. Twórcy Buzzsumo postanowili pomóc internautom w poszukiwaniach wiarygodnych źródeł. Oferuje ono znalezienie najpopularniejszej w danej chwili treści, a także osób, które daną treść stworzyły. Co ciekawe i warte podkreślenia, głównym kryterium jest liczba udostępnień i interakcji z mediów społecznościowych. Autor, który jest najchętniej cytowany lub udostępniany przez wirtualną publiczność, dostaje od niej swego rodzaju legitymację poparcia.

Ekran główny Buzzsumo.com

Ekran główny Buzzsumo.com

Buzzsumo pozwala na monitorowanie sieci w poszukiwaniu popularnych tematów (moda, lifestyle), jak i niszowych zagadnień, takich jak zarządzanie flotą urządzeń mobilnych w przedsiębiorstwie. Warto zapoznać się z tym narzędziem, jego użyteczność można zaprezentować na następującym przykładzie.

Jeżeli interesujesz się decoupage’em, to łatwo znajdziesz najchętniej czytane przez internautów treści związane z tą techniką zdobniczą.

Przygodę z decoupage’em można zacząć po prostu od wejścia na stronę www.buzzsumo.com. Co prawda, możesz korzystać z niej bez rejestracji i logowania, ale liczba zapytań, które będziesz mógł/mogła wyszukać, będzie ograniczona (do 5 wyszukań na dzień). Limit nie obowiązuje właścicieli kont. Aby je bezpłatnie założyć, wystarczy ustalenie nazwy konta, hasła oraz podanie e-maila, na który przyjdzie link aktywacyjny. Pełna funkcjonalność związana z portalem będzie dostępna po opłaceniu jednego z programów abonenckich. Nie jest to jednak konieczne, choć warto zauważyć, że możesz skorzystać z czternastu bezpłatnych dni testowych.

Buzzsumo.com: wyszukiwanie treści związanej z decoupage

Buzzsumo.com: wyszukiwanie treści związanej z decoupage

Ekran nawigacyjny jest przedstawiony na rysunku 2. Po lewej stronie widać filtry, które pozwolą lepiej wyselekcjonować potencjalnie interesującą ciebie treść. Do głównych filtrów należą: sortowanie według daty (treść z ostatniej doby, tygodnia, miesiąca, pół roku i roku), język, kraj, specyficzne domeny, rodzaj treści. Warto się przyjrzeć szczególnie ostatniemu filtrowi – stanowi on bardzo wygodny sposób na znalezienie atrakcyjnych infografik, które w przystępny sposób obrazują dany temat i pozwalają bardzo szybko przyswoić najważniejsze informacje.

Poszukiwanie najczęściej udostępnianych infografik dotyczących origami w ostatnim półroczu

Poszukiwanie najczęściej udostępnianych infografik dotyczących origami w ostatnim półroczu

Dla amatorów najświeższych wiadomości ze świata przydatną funkcjonalnością będzie z pewnością możliwość przeglądania skategoryzowanych wiadomości najczęściej rozpowszechnianych w wybranym okresie.

Najpopularniejsze treści z dziś

Najpopularniejsze treści z dziś

Każdy artykuł, zdjęcie, grafikę czy film mają swoich autorów. Często są to osoby niezwykle inspirujące i wpływające w znaczący sposób na opinię publiczną. Warto poznać środowisko pionierów i ekspertów z danej dziedziny, by czerpać jak najwięcej z ich wiedzy mentorskiej. Jak znaleźć takie osoby w dobie swobodnego dostępu do internetu i eksplozji popularności blogów i kanałów społecznościowych? Znowu z pomocą przychodzi nam Buzzsumo, które pozwala w podobny sposób jak treść, wyszukiwać także wpływowe osoby w danej dziedzinie.

Zakładka pozwalająca na wyszukiwanie najważniejszych osób w danej specjalizacji

Zakładka pozwalająca na wyszukiwanie najważniejszych osób w danej specjalizacji

Ważne informacje dla użytkowników Buzzsumo.com:

  • wymagana znajomość angielskiego: tak (na poziomie średnio zaawansowanym);
  • trudność w obsłudze (1–5, gdzie 1 – bardzo prosta, a 5 – bardzo trudna): 2;
  • aplikacja płatna: premium (bezpłatne założenie konta i korzystanie z podstawowych funkcjonalności aplikacji, pozostała część płatna);
  • potrzeba założenia konta: tak/nie (w przypadku braku konta mocno ograniczona liczba wyszukiwań bez logowania).