1. Czym jest kurs „Internet bez ryzyka i metryki”?
„Internet bez ryzyka i metryki” to szkolenie on-line adresowane przede wszystkim do seniorów i seniorek, którzy chcieliby zwiększyć swoją wiedzę na temat internetu i z większą swobodą poruszać się w świecie cyfrowych usług.

2. Czy kurs jest adresowany tylko dla seniorów i seniorek?
Nie. Kurs „Internet bez ryzyka i metryki” może zainteresować każdego, kto szuka informacji o zasadach bezpieczeństwa, którymi należy się kierować, korzystając z usług internetowych.

3. Ile czasu może mi zająć zrealizowanie całego kursu?
Kurs „Internet bez ryzyka i metryki” składa się z 7 modułów oraz testu wiedzy. Ukończenie niektórych modułów nie powinno zająć więcej niż 30 minut, ale są też takie, na które trzeba poświęcić więcej czasu. Całe szkolenie obejmuje dosyć szeroki zakres tematyczny i zrealizowanie całego kursu może zająć nawet kilka godzin. Jednak gwarantujemy, że nie będzie to czas zmarnowany.

4. Czy mogę otrzymać potwierdzenie ukończenia kursu?
Tak. Aby otrzymać certyfikat ukończenia kursu, musisz się zalogować, a następnie wypełnić nasz test wiedzy, który pomoże Ci utrwalić zdobyte wiadomości.

5. Dlaczego muszę się zalogować, by móc wykonać test wiedzy?
Wynika to z rozwiązań technicznych wprowadzonych na stronie kursu.

6. Nie wszystkie obrazki są dla mnie czytelne. Czy mogę je powiększyć?
Tak. Jeżeli chcesz zobaczyć tylko jeden obrazek w większym formacie – kliknij na niego lewym przyciskiem myszy. Natomiast jeśli chcesz, by całe szkolenie wyświetlało się w innym formacie, to możesz je modyfikować, klikając jednocześnie Ctrl i „+’’ (by zwiększyć stronę) lub Ctrl i „-’’ (by zmniejszyć stronę).

7. W treści szkolenia często pojawia się skrót lpm – co on oznacza?
Skrót lpm oznacza lewy przycisk myszy.

8. Czy polecane w kursie strony i programy to jedyne bezpieczne i wartościowe strony?
Nie, jest to subiektywny wybór autorów i autorek kursu. W internecie jest bardzo wiele programów o podobnych funkcjonalnościach, na przykład zabezpieczających przed wirusami, służącymi do oglądania filmów itp. Każdego dnia powstają kolejne. Nie jest więc możliwe, żeby opowiedzieć o nich wszystkich. Z programów i stron, które rekomendujemy, sami korzystamy lub są polecane przez znane nam osoby w wieku senioralnym.


9. Czy poszczególny moduły kursu należy realizować w kolejności od pierwszego do ostatniego?

Nie. Kolejność realizacji poszczególnych elementów kursu jest dowolna. Każdy moduł to dawka wiedzy z konkretnego obszaru. Samodzielnie możesz wybierać te, które Cię interesują lub w których chcesz poszerzyć swoją wiedzę.

10. Czy mogę korzystać z tego kursu na prowadzonych przeze mnie zajęciach?
Tak. Kurs jest darmowy, zachęcamy do wykorzystywania go w pracy z osobami w wieku senioralnym lub z osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę z internetem. Będzie nam miło, jeśli wyślesz nam informację dotyczącą sposobu, w jaki wykorzystałeś(aś) kurs na swoich zajęciach, oraz opinii osób w nim uczestniczących. Opinie prosimy przesyłać na adres e-mailowy: karina.rojek@ikm.gda.pl

11. Kto przygotował kurs?
Szkolenie powstało w ramach działań edukacyjnych Pracowni Nowych Mediów i Akademii Nowych Mediów. Autorzy i autorki materiałów to osoby, które posiadają wiedzę na temat nowych technologii oraz doświadczenie współpracy z osobami w wieku senioralnym. Zespół autorów szkolenia „Internet bez ryzyka i metryki” pod opieką Agnieszki Jarmuł (Fundacja „5Medium”) i Karoliny Szczepaniak (Fundacja Panoptykon) tworzyli: Aleksandra Kozubska, Agnieszka Inglot, Monika Czapka, Marta Tymińska, Beata Wołkanowska, Marta Otrębska, Paweł Jusyn.


12. Jak mogę się skontaktować z prowadzącymi lub autorkami kursu?
Aby skontaktować się z prowadzącymi lub autorami i autorkami kursu, napisz do koordynatorki Medialabu Gdańsk – Kariny Rojek:
karina.rojek@ikm.gda.pl.

13. Czy Instytut Kultury Miejskiej oferuje jeszcze jakieś inne kursy on-line?
Tak. Instytut Kultury Miejskiej cały czas wzbogaca swoją platformę szkoleniową. Lista aktualnych kursów znajduje się na stronie: www.szkolenia.ikm.gda.pl